Tisza Szálló és Gyógyfürdő (Szolnok)

1928-ban épült fel  a Tisza partján  a Tisza Szálló és gyógyfürdő neobarokk stílusú épületegyüttese. Tervezői azok voltak, akik a fővárosi Gellért Szállót megálmodták: Sterk Izidor, Sebestyén Artúr és Hegedűs Ármin. A kivitelezést az Ellich és Dömény cég vállalta, amelyik pontosan az építkezés ideje alatt jutott csődbe, így a szolnoki festőmesternek, id. Fülöp Jánosnak adósak is maradtak egy fél családi ház árával.

Szolnokvárosi fürdő és szállodaépítkezésnél közreműködött építőiparosok: Összvállalkozó: Dömény és Ehrlich mérnökök és Brede Hntal Szolnok. Hősmunkát Bede Hntal, Eternit-tetőfedést Jancsó műszaki vállalat Szolnok, bádogosmunkát Jancsó műszaki vállalat Szolnok, műkőmunkát Globus P.-T. műkőgyár Békéscsaba, szobrászmunkát Ney Simon Budapest, asztalosmunkát Szommer László Szolnok, lakatosmunkát Varga Ferenc Szolnok, mázolómunkát Kádár Sándor és Veres József Szolnok, üvegesmunkát Engel és Tolnai és Pécsi és Herzog Szolnok, redőnymunkát Magaziner Lajos Budapest, falsarokvédő munkát Pichlin-vállalat, parkettamunkát Fried és Benedek, linoleummunkát Koch és Szilágyi, szobafestőmunkát Fülöp János Szolnok, villanyszerelő munkát Szatmáry László Szolnok és Szmetana és Szőke Budapest, a fényjelzőkészülékek az Egyesült Vill. Rt.7-nál készültek; vendéglői takaréktűzhelyek, berendezések Lakos Lajos Budapest, díszüvegezés munkáit Bosnyák Sándor, kémény és kazánfalazás munkáit Sleinicke P.T., vízvezeték és csatornázást Pohonczi Hugó mérnök, közp. fűtés és szellőzés munkáit Pohonczi Hugó mérnök, a BV.-kazánokat a Ganz — Danubius P.-T. szállította, a szálloda és fürdő csarnokainak, éttermeinek és szobáinak berendezését részben a Lingel Károly és Fiai gyára, részben a Böhm Béla és Társa lakásberendezési vállalat szállította, a mélyfúrású kutat Lapp Henrik Mélyfúrási P.-T. készítette, a bútorok egy részét Füleky Lantal, Vidák János és Szammer László szolnoki asztalosok készítették.

Az első bérlője a Westher család volt. Az 1930-as évek elején 28 szoba várta a vendégeket. Az igazi nagy események a megyebálok voltak. A fürdőbe járt Móricz Zsigmond és Rózsahegyi Kálmán is.

Szolnok

Szolnok

Szolnok

Szolnok

Szolnok

A sgrafittós díszítésű árkádos folyósót azért készült, hogy könnyen át lehessen jutni a mellé tervezett fedett uzodába

Szolnok

Szolnok

Szolnok

(Archív felvételek - Magyar Építőművészet)

Szolnok

Szolnok

Képeslapok

A második világháborúban a szállóban kórházat alakítottak ki női betegek számára. A szobákban vaságyakat állítottak fel.  Amikor elkezdőtek a szövetségesek bombázása és egy bombát a megyeháza mögé csapodott, a visszaemlékezők szerint "úgy táncolt a szálló, akár egy hajó a viharos tengeren." A híd robbantásakor az ablakok mind kitörtek, az ajtók tokostól jöttek ki a falból.

Szolnok

Szolnok

(Kósa Károly felvételei - Verseghy Ferenc Könyvtár Fotótára)

1950-ben a Tisza Szálló különvált a Vendéglátó és Fürdő Vállalattól, és közvetlenül a minisztérium irányítása alá került. A szálloda igazgatója 1952-től évtizedekig Csépe Mihály volt. Főportása Katz Péter, a Nemzeti Szállóból jött át. Mellette dolgozott egy portás, Tóth Imre, aki 1932-től 1972-ig szolgálta a vendégeket. 2009-ben a szállót működtető gazdasági társaság, a Hotel Tisza Kft. eladta a szállóda épületét.

Szolnok

Árkádok a fürdő bejárata előtt

A Tisza partján 1927-ben kezdtek egy kutat fúrni azzal a szándékkal, hogy termálvizet nyerjenek. 948. méternél tört fel az 54 °C-os víz A kút  tette közismert gyógyhellyé a Tisza Szállót reumás betegek számára, akik a rádiumtartalmú iszappakolásért és gyógymasszázsért keresték fel a gyógyfürdőt. Több gazdája is volt a fürdőnek. 1950-ben különvált a szállóda és a fürdő. 1968-ban a Szolnok megyei Víz- és Csatorna Vállalat kezelésébe került. 1980-as években a cég teljes épületgépészeti rekonstrukciót hajtott végre és a fürdőt is felújították: kicserélték a tetőt, a nyílászárókat, felújították a falburkolatot és reprezentatív belső teret alakítottak ki márványmedencével. A bronzkifolyókat Papi Lajos szobrász készítette el. 
 
A gyógyfürdőben egy szikvízgyártó üzem is működött, amelyet a hagyomány szerint Pólya Tibor nevezett el Áldásvíznek. 
 
 
Forrás:

Böhm és Hegedűs: Fürdők és Szállodák. Magyar Építőművészet 1928. 1. 

Mészáros Géza: Eladó a Tisza Szálló!. Új Néplap (2009.11.24.): 1.

Palágyi Béla: A Tisza Szálló korát rangja adja. Jászkunság (1985.06.): 24-27.

Palágyi Béla: Árny a porta fölött. Jászkun Krónika (1994.07.07.): 4.

Palágyi Béla: Hetvenéves a Tisza Szálló. Jászkun Krónika (1998.05.16.): 9.

Tisza Szálló és Gyógyfürdő. Szolnok, 1992.