Hajta kápolna (Jászberény)

Jászberényből Nagykáta felé haladva a 31. számú út jobb oldalán áll egy kápolna. A jászberényi lakosság közel 30 százaléka az 1900-as évek elején tanyán élt. Az egyik legsűrűbben lakott határrrész volt a Hajta és környéke. Az ott lakók hitéletük gyakorlására az 1910-es évek elején egy imaházat emeltek a mai kápolna helyén Hajtapusztán. Szent IStván napján, augusztus 20-án tartották a kistemplom búcsúját. Az 1930-as évek közepén születtek tervek a kápolna bővítésére. 1938. augusztusában szentelte fel a megnagyobbított és új toronnyal ellátott kápolnát dr. Kele istván pápai prelátus. A káppolna ma is az 1938-ban elnyert formáját mutatja. A 15x7 méter alapterületű épület kőalapú fala 4 méter magas.

Belső tere osztatlan, egyhajós, kápolnája síkmennyezettel záródik. Az apszis trapéz alakú, három falrésszel van ellátva. A freskók Benke László (1903-1983) festőművész munkái. A faldíszítmények románkori elemek felhasználásával készültek. Az oldalfalakon díszítőfestéssel imitált kőkockákat láthatunk. A mennyezeten két, négyszög alakú mező helyezkedik el, amelyen román kori ornamentika fut körbe. A négyszögek középső mezőjében csillagok és jelek egyszerű megoldása látható. Mindkét mennyezeti szakasz ezzel van kitöltve.  A díszítőfestés hat mennyezetképet övez: a félalakos Kapisztrán János, Szent Erzsébet és Szent László alakja egy-egy medalionban a bejárattól jobbra, a másik oldalon pedig Szent Gellért, Szent Margit és Szent Imre alakját fedezhetjük fel ismert attribútumaik alapján. 2000-ben a névadó Szent István királyt ábrázoló oltárfestményt ellopták.

Jászberény

Jászberény

Jászberény-Hajta

Jászberény-Hajta

1912. május 20-án állított kőkereszt a kápolna mellett. A talapzaton olvasható névbetűk: KNB Kisnémet Béla adományozó nevét rejtik.

(Kósa Károly felvételei - VFMKMI)

Forrás:

Faragó László: A Hajtai kápolna története = Berényi Kármentő 13. évf. (2006. június) 10-12. pp.