Szurcsik István (1930-2016)

Szurcsik István életének negyedszázadát Túrkevén töltötte. Varsóban 1953-ban szerzett agrármérnöki diplomát. Fiatal szakemberként a túrkevei szövetkezetben kezdett el dolgozni. Vezetői képessége hamarosan kitűnt munkatársai közül, szakmai tudását egyre magasabb beosztásban fejthette ki. Egészen fiatalon már a helyi Vörös Csillag Termelőszövetkezet elnökeként végezhette munkáját.

Túrkevén kötött házasságot, egy leány és egy fiúgyermeke született, felnőtté vált gyermekei négy unokával ajándékozták meg. 1974-ben, a túrkevei szövetkezetek egyesülését követően, a Bács-Kiskun megyei Hercegszántóra költözött. Vállalta a szövetkezeti tagok kérését és a helyi termelőszövetkezet elnöke lett. Másfél évtizedben eredményes, sikeres munkát végzett Hercegszántón.

1990-ben bekapcsolódott a túrkevei közéletbe, úgy fogadták a város lakói, mintha közben az előző 15 esztendőt nem egy másik településen töltötte volna. 1994-ben és 1998-ban egyaránt a Munkáspárt önkormányzati képviselőjévé választotta a lakosság. Sokoldalú tudását folyamatosan fejlesztette, frissítette, amelyet képviselőként is hasznosított. 2000-ben lemondott képviselői mandátumáról. Azonban érdeklődése a város ügyei iránt nem csökkent. Előbb a Tíz Kun Település Akciócsoport majd a Nagykunságért Leader Vidékfejlesztési Nonprofit Kft szakmai tanácsadója lett.

2004-ben „Túrkeve Városért" kitüntetést  kapott szakmai, közéleti munkája elismeréseként. Új fejezet kezdődött életében, 2004 tavaszán, amikor is Túrkeve testvérvárosi kapcsolatot létesített a dél-kelet-lengyelországi, Krakkó közeli, Porabka településsel. Több mint 50 év telt el a varsói diploma megszerzése óta, az eltelt fél évszázad során nem használhatta lengyel nyelvtudását. Ettől a pillanattól kezdve azonban a két város kapcsolatának fontos láncszeme lett. 2008-ban Porabka Díszpolgára kitüntetéssel ismerték el lengyelek önzetlen munkáját. A határon túli magyarokkal való kapcsolatépítésben is szerepet vállalt: a Vajdaságban Újvidéken, a Kárpátalján Rahón és Nagybocskón, Erdély-Partiumban Nagyszalontán élő honfitársainkkal ápolt baráti kapcsolatot. A dr. Balogh János ökológus professzor nevével fémjelzett, évente megtartott, Nagykunsági-Nagy-Sárréti Tájökológiai Konferenciákon is élénk figyelemmel kísérte a tudományos kérdések legújabb felvetését, a megoldási javaslatokat.  A Városi Nyugdíjas Klubnak és a Kevi Érdeklődők Klubjának is aktív tagja volt.

2016 tavaszán hunyt el.

Forrás:

Szabó Zoltán: Szegényebb lett Túrkeve = A Szabadság (2016.04.09.): 6.