Bihary István

Nagyenyeden született 1881-ben, mint ősrégi református család sarja. Középiskoláit szülővárosában, a régi nagyhírű
Bethlen collégiumban végezte. Filozófiai tanulmányait Kolozsváron, jogi tanulmányait pedig Eperjesen fejezte be. Pályáját Nagyküküllő vármegyében kezdte, Szerkesztette a "Nagyküküllő" c. lapot. Majd Rimaszombatra került és itt utóbb már mint a hivatal vezetője működött. A "Gömör és Kishont", az "Iskoláink" c. lapok főszerkesztője. 1916-ban átvette a tanfelügyelőség vezetését.
A háború elején önként jelentkezett katonai szolgálattételre, de hivatala vezetésére rövid idő múltán visszarendelték a kir. tanfelügyelőség élére.

Bihary István

Rövid ideig katonáskodott. 1918-ban Szolnokra helyezték, mint kir. tanfelügyelő. A román megszállás és a kommün alatti magatartásáért a kormánytól elismerést kapott. A Levente intézmények, a Keresztény Párt, a "Szolnok és Vidéke" hetilap és a Hangya szöv. egyik alapítója volt. Irodalmi munkássága mellett népdalaival is ismerté tette nevét.

A Várm. ált. tanítói egy., a Vasúti tisztv. kaszinó dísztagja, a Mezőtúri gyermekgondozó egy. díszelnöke, az iskolánkívüli népm. bizottság, a Várm. ifj. vöröskereszt, a Mansz ü. v. elnöke, a Vöröskereszt helyi megbizottja, a Gárdonyi Géza irod. társ., a Verseghy Ferenc kör, az Orsz. tanfelügyelő egy. vál. tagja, városi képv. test., vm. thb. tag.

1937-től Miskolcon a tankerületi főigazgató népoktatási helyettese lett. A háború alatt önként jelentkező hadi önkéntes volt. A Vöröskereszt ezüst érdem érmének, valamint több elismerő és kitüntető oklevél tulajdonosa. A miskolci tankerület ifjúsági Vöröskereszt csoportjainak kerületi elnöke és vöröskeresztes megbízottja volt.

1943-ban vonult nyugdíjba. 

Felesége: ''csetneki Gyürky Ilona'', leánya: Ildikó.

Forrás:

Három vármegye tanítósága tüntető szeretettel búcsúzott el a nyugalomba vonuló Bíhary István tanügyi főtanácsostól. Magyar Élet (1943.07.01)

Jász-Nagykun-Szolnok vármegye Trianon után. Budapest, 1930.

A Magyar Társadalom Lexikonja. Budapest, 1931.

Dr. Scheftsik György: Jász-Nagykun-Szolnok vármegye multja és jelene. Pécs, 1935.

Szolnoki fejek. Szolnok, 1928.

UMFT